Kandík psí zub

21. dubna 2010 v 13:12
kandík psí zub

Každý rok je to stejné. V říjnu se nemůžu dočkat až nasadím lyže a v únoru už připravuju svou fotovýbavu a těším se až vyrazím fotografovat. Letos jsem si jako jeden z prvních objektů mého zájmu vybral Kandík psí zub (Erythronium dens-canis) z čeledi liliovitých (Liliaceae) Jedná se o jednu z našich nejvzácnějších rostlin.

V ČR se totiž vyskytuje na jediném místě. Na severovýchodním a východním svahu vrchu zvaný Malý Medník. V současnosti je vrch součástí Národní přírodní památky.
kandík psí zub
Poslední březnovou neděli jsem vyrazil z domova velmi brzy a na parkovišti u nádraží jsem zaparkoval krátce před svítáním. Rychle jsem tedy vyrazil směrem k Medníku. Bylo krásné ráno, nad Sázavou se vznášel lehký mlžný opar a nikde nikdo. Za místním občerstvením jsem začal stoupat do kopce, vlastně proti směru naučné stezky. Cesta vede krásnými habrovými doubravami. Cestou jsem narazil na Mloka skvrnitého (Salamandra salamandra). Tento velmi krásný živočich patří v ČR mezi silně ohrožené druhy.
kandík p.z.
Začíná svítat a já stojím u svého prvního kandíku. Rostliny jsou ještě plně zavřené. Později, s rostoucí teplotou a přibývajícím sluníčkem, se rozevřou do celé své krásy. Dal jsem se do práce, ale musel jsem být velmi opatrný kam šlapu a kam si lehám. Rostliny jsou i přes svůj nádherný květ poměrně nenápadné.
kandík psí zub
Všude je ticho a klid, úplný balzám na nervy. Jen se občas ozve ťukání strakapouda a houkání motoráku od nedaleké Sázavy. Skoro po třech hodinách fotografování jsou okvětní lístky již zcela ohnuté. Začínám uklízet své náčiní do fotobatohu a koukám, že právě včas. Najednou se totiž ze všech koutů vyrojili turisté a jako o závod se ženou ke kandíkům. Vytahují své kompakty a už se ozývá mačkání spouští a volání "Jirkóó´, tady je taky jeden". Rychle pryč. Až na ten závěr to bylo nádherné ráno a už se těším na další.
kandík p.z.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 honza honza | 21. dubna 2010 v 15:31 | Reagovat

zdar,
hej drzim palce s blogem....fota vypadaj dobre :-)).
to uz ted budu mit 2 blogy, na ktery budu chodit - tenhle a ten toho 2.foto nadsence :-D.
+ jsem chtel mit vzdycky 1. prispevek u nekoho na novym blogu...
Tak at se dari.

2 chema chema | 21. dubna 2010 v 16:20 | Reagovat

Zdarek mistře,
no musím stejně jako honza pochváliti tvé dosavadní fotečky, a těším se na další přírustky na tvůj bloček, mnoho zdaru a povedených úlovků...
přeje phch

3 Lenka Lenka | E-mail | 21. dubna 2010 v 16:58 | Reagovat

Přidávám se k prvním nadšencům tohoto blogu - vím, kolik za tím stojí práce, takže fotu zdar:)

4 Zdeněk Zdeněk | E-mail | Web | 22. dubna 2010 v 12:30 | Reagovat

Zas o jednoho blázna s foťákem a webem víc. Máš to pěkné, tak vydrž. Přeji Ti dobré světlo a hodně kandíků a málo fotografů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama