Koniklec luční český

26. dubna 2010 v 22:01
Koniklec l.č.

Víkend sliboval krásné počasí, proto jsem se dlouho nerozmýšlel a v neděli 25.4.2010 jsem s fotobatohem na zádech vyrazil do přírody. Mým cílem byla Máslovická stráň. Tato přírodní rezervace se nachází poblíž vesničky Máslovice. Jedná se o skalnaté svahy se zbytky skalních stepí, dnes již z velké části zarostlé dřevinami. Na lokalitě roste několik vzácných druhů rostlin, hlavně však Koniklec luční český (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica) z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

Do údolí zvané Dol jsem dorazil krátce po šesté. Vůbec jsem neměl ponětí, kde se koniklec nachází a tak jsem se dal do pátrání. Nejprve jsem vyrazil po Máslovické naučné stezce. Vede od Vltavy až do obce Máslovice. Stazka je zajímavá tím, že nemá klasické naučné tabule, ale jakési dřevěné sochy. Když jsem dorazil k zastavení pojednávající o místní vzácné flóře, pochopil jsem, že nejsem na optimálním místě. Svahy kolem byly zarostlé nepůvodními dřevinami. Tady koniklec nebude ani náhodou, musel jsem pátrat dál. Asi po dvaceti minutách jsem konečně objevil krásný nezalesněný skalnatý svah. To musí být ono.
Máslovická stráň

Nejprve jsem ve stínu objevil několik desítek konikleců v plném rozkvětu. Na východním a jihovýchodním svahu jsem našel několik desítek trsů konikleců, ovšem již odkvetlé. Jak ovšem uvidíte z fotek, tak i ty jsou velmi krásné a fotogenické. Na prosluněné straně kopce bylo i několik jedinců ještě v květu, resp. v dokvětu. Květy byly již poměrně hodně rozevřené a  vypadaly skoro jako květy zvonků.
Koniklec l.č.
Slunce začalo stoupat a tak jsem se dal do fotografování.  Občas se na mé snažení přiletěla podívat sýkorka či sojka, ale jinak jsem byl na svahu úplně sám. Svah je poměrně prudký a tak práce byla trochu náročná. Také polehávání po skalách není zrovna pohodlné.
Koniklec l.č.
Koniklec luční český je u nás chráněn zákonem jako silně ohrožený druh a proto je třeba dbát při fotografování zvýšené pozornosti. Hlavně odkvetlé rostliny jsou nenápadné. Jak jsem již napsal, i odkvetlé koniklece mají něco do sebe. Zvláště focení proti slunci je velmi působivé.
Koniklec l.č.
Po třech hodinách fotografování jsem spokojen a pomalu balím. Příští víkend jedu na moji oblíbenou Pálavu a už teď se těším na tamní flóru.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 honza honza | 29. dubna 2010 v 0:14 | Reagovat

pekne ty, jsem ani nevedel co v tobe je :)

2 barča barča | E-mail | 11. dubna 2011 v 20:58 | Reagovat

moc pekny taky se chystám koupit sui poradnej fotak a vyrazit ven

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama