Květen 2010

Střevíčník pantoflíček

26. května 2010 v 9:18
Střevíčník pantoflíček
Po delší době jsem měl opět možnost nafotografovat něco zajímavého a tak jsem v neděli ráno vyrazil do Dománovického lesa. Tato laokalita se nachází blízko mého bydliště a roste na ní zřejmě naše nejkrásnější orchidej - Střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus) z čeledi vstavačovité (Orchidaceae).

Vstavač nachový

10. května 2010 v 22:25
vstavač nachový na báni

V pátek jsem si zakoupil nový objektiv (Canon EF 180mm f/3,5L makro USM) a tak jsem byl celý natěšený až ho vyzkouším v praxi. V neděli ráno byla takřka jasná obloha, hodil jsem tedy fotobatoh do auta a vyrazil do terénu. Právě začínají kvést vstavače, objekt byl předem jasný. Dorazil jsem do vesnice Hradčany nedaleko Žehuňského rybníku, přesněji na chráněné území zvané Báň. Tady každoročně začátkem května rozkvétá Vstavač nachový (Orchis purpurea) z čeledi vstavačovité (Orchidaceae).

Večernice smutná na Pálavě

4. května 2010 v 15:31
Večernice smutná

Další lokalitou, kterou jsem první květnový víkend navštívil, byly Pavlovské kopce na Pálavě. Je to jedno z mých nejoblíbenějších míst vůbec, a to nejenom kvůli fotografování. Jezdím sem už pěknou řádku let a je mi úplně jedno jestli pálí slunce nebo jsou metrové závěje. V každém ročním období to tu má své kouzlo. Teď kvetla Večernice smutná (Hesperis tristis) z čeledi brukvovité (Brassicaceae).

Pouzdřanská step-Kolby

3. května 2010 v 22:17
Pouzdřanská step-Kolby

První květnový víkend jsem se rozhodl strávit na Moravě. Nejvíc jsem se těšil na dvě lokality - Pouzdřanskou step-Kolby a Pavlovské kopce na Pálavě. O té druhé ale v jiném článku. V pátek jsem si udělal volno a vyrazil. Obloha byla takřka bez mráčku, den tedy sliboval krásné fotografické zážitky. Nejvíc jsem byl zvědavý na Katrán tatarský (Crambe tataria) z čeledi brukvovité (Brassicaceae).