Pouzdřanská step-Kolby

3. května 2010 v 22:17
Pouzdřanská step-Kolby

První květnový víkend jsem se rozhodl strávit na Moravě. Nejvíc jsem se těšil na dvě lokality - Pouzdřanskou step-Kolby a Pavlovské kopce na Pálavě. O té druhé ale v jiném článku. V pátek jsem si udělal volno a vyrazil. Obloha byla takřka bez mráčku, den tedy sliboval krásné fotografické zážitky. Nejvíc jsem byl zvědavý na Katrán tatarský (Crambe tataria) z čeledi brukvovité (Brassicaceae).

Katrán tatarský
NPR Pouzdřanská step-Kolby se nachází u vesničky Pouzdřany a má rozlohu cca 75ha. Co se týče vegetace, území má dvě rozdílné části, stepní a lesní. Z botanického hlediska se na obou těchto částech vyskytuje řada zvláště chráněných druhů rostlin.
Stoupal jsem po jižním svahu a již z dálky jsem viděl bílé koule - Katrán tatarský. U nás se vzácně vyskytuje v nejjižnějších částech Moravy. Je to až metr vysoká, vytrvalá rostlina s drobnými bílými květy. Jakmile začne kvést, bývá obalena různými druhy zlatohlávků, např. Zlatohlávkem huňatým (Tropinota hirta). Velmi zajímávé bylo, že Katrán byl rozkvetlý pouza na jižním svahu. Na vrcholku pahorku byly květy ještě zcela uzavřeny.
Katrán tatarský
Při fotografování jsem slyšel Strnada obecného (Emberiza citrinella), Skřivana polního (Alauda arvensis) a asi nejzajímavější byl přelet Kukačky obecné (Cuculus canorus) těsně nad mojí hlavou. V plném květu byla Pipla osmahlá (Nonea pulla), Kozinec bezlodyžný (Astragalus exscapus), těsně před rozkvětem Tolita lékařská (Vincetoxicum hirundinaria). Zcela odkvetlý již byl Koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis) i Kosatec nízký (Iris pumila).
Na závěr pěkného dopoledne jsem se odměnil návštěvou blízkého vinařství Sonberk. V novém a impozantním sídle uprostřed vinic jsem ochutnal několik vzorků vín, hlavně jejich proslulé Rulandské šedé. Toto vinařství i Pouzdřanskou step vřele doporučuji k návštěvě.
vinařství Sonberk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eva Eva | 4. května 2010 v 8:45 | Reagovat

Ahoj, moc hezké fotky, těším se i na ostatní a hlavně až příště vyrazíme s vámi. Vinařství Sonberk vypadá úchvatně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama