Večernice smutná na Pálavě

4. května 2010 v 15:31
Večernice smutná

Další lokalitou, kterou jsem první květnový víkend navštívil, byly Pavlovské kopce na Pálavě. Je to jedno z mých nejoblíbenějších míst vůbec, a to nejenom kvůli fotografování. Jezdím sem už pěknou řádku let a je mi úplně jedno jestli pálí slunce nebo jsou metrové závěje. V každém ročním období to tu má své kouzlo. Teď kvetla Večernice smutná (Hesperis tristis) z čeledi brukvovité (Brassicaceae).

Pavlovské kopce
Pavlovské kopce patří do CHKO Pálava a nacházejí se v nejjižnější části Moravy. Jsou tvořeny především jurskými vápenci. Na vrcholu je vysílač, severně od něj trosky hradu Děvičky, na jih od vysílače skalní masiv Soutěska. Na kopcích najdeme subpanonské stepní trávníky, skalní vegetaci, panonské dubohabřiny, suťové lesy i teplomilné doubravy. Právě proto patří tato oblast k nejbohatším floristickým regionům u nás.
Večernice smutná

Původně jsem chtěl fotografovat Hvozdík Lumnitzerův (Dianthus lumnitzeri), na něj však bylo ještě brzy. Na samém hřebenu jsem ovšem našel jiný poklad - Večernici smutnou, u nás zařazenou v Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy. Nevím proč, ale tuhle rostlinu mám moc rád. Jedná se o vytrvalou rostlinu s hnědofialovými květy, může být až 80cm vysoká. Její květy vypadají trochu zvadle, někdy až jakoby spáleně. Mají ovšem zcela nenapodobitelnou a nevšední krásu. Vyskytují se dvě formy barvy květu, což je patrné z následujících fotografií.
Večernice smutná
Večernice smutná
Na východním svahu dokvétal Hlaváček jarní (Adoni vernalis), kvetla Kamejka modronachová (Lithospermum purpurocaeruleum), Pryšec mnohobarvý (Euphorbia epithymoides), Boryt barvířský (Isatis tinctoria), na vrcholu kvetl Snědek Kochův (Ornithogalum kochii). Již velmi brzy pokvete Třemdava bílá (Dictamnus albus) a Tolita lékařská (Vincetoxicum hirundinaria).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama