Vstavač nachový

10. května 2010 v 22:25
vstavač nachový na báni

V pátek jsem si zakoupil nový objektiv (Canon EF 180mm f/3,5L makro USM) a tak jsem byl celý natěšený až ho vyzkouším v praxi. V neděli ráno byla takřka jasná obloha, hodil jsem tedy fotobatoh do auta a vyrazil do terénu. Právě začínají kvést vstavače, objekt byl předem jasný. Dorazil jsem do vesnice Hradčany nedaleko Žehuňského rybníku, přesněji na chráněné území zvané Báň. Tady každoročně začátkem května rozkvétá Vstavač nachový (Orchis purpurea) z čeledi vstavačovité (Orchidaceae).

vstavač nachový

Po pravdě řečeno, původně jsem vyrazil na Slatinnou louku u Velenky. Touto dobou by tam měl začít kvést vstavač kukačka. Ale zřejmě na něj bylo brzy. Určitě se na tuto lokalitu vrátím. Nalézá se blízko mého bydliště a kvete na ní spousta zajímavých rostlinných druhů.
Obec Hradčany je nedaleko, několikrát jsem tam již za vstavačem nachovým byl a tak jsem zamířil tam. Vstavače uvidíte hned po příchodu na stráň. Vstavač nachový je totiž naše největší orchidej (může dorůst až 70cm) a i díky svému mohutnému, válcovitému květenství je vidět z dálky.
vstavač nachový - detail květu
Po několikahodinovém fotografování jsem se šel projít po stráni a objevil jsem další vzácný druh této lokality - Bělozářku liliovitou (Anthericum liliago), již rozkvetlou.
Vstavač nachový je u nás zařazen mezi silně ohrožené druhy (C2). Na tomto místě se mu však výborně daří, roste zde několik desítek jedinců. Možná i já na tom mám malou zásluhu. Vždy, když jsem tady, tak si vzpomenu, jak jsem tu před několika lety v šílených vedrech pobíhal po strmé stráni s křovinořezem a odstraňoval náletové křoviny.
vstavač nachový
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama