Slatinná louka u Velenky

8. června 2010 v 23:24
Kosatec sibiřský
Patnáct minut jízdy od mého bydliště se nachází velmi zajímavá lokalita- NPP Slatinná louka u Velenky. V poslední době jsem tam byl několikrát a asi nejzajímavější bylo fotografování Prstnatce májového (Dactylorhiza majalis) z čeledi vstavačovité (Orchidaceae) poslední květnový víkend. První víkend v červnu jsem se vrátil abych si vyyfotografoval Kosatec sibiřský (Iris sibirica) z čeledi kosatcovité (Iridaceae).

Prstnatec májový
Slatinná louka u Velenky má rozlohu pouze 1ha, ovšem z botanického hlediska se jedná o jednu z nejvzácnějších lokalit Polabí. Mimojiné roste na louce několik našich orchidejí, jako např. prstnatec májový. Je to 10-50cm vysoká, vzpřímená rostlina. Listy jsou kopinaté, většinou skvrnité. Květenství je válcovité. Květy jsou nachové až světle růžové. Prstnatec májový je ohrožený druh (C3), mezinárodně je chráněn úmluvou CITES. Na louce jich je pouze několik jedinců. Fotografoval jsem je v zapadajícím slunci.
Prstnatec májový
První červnový víkend jsem na louku vyrazil znovu. Tentokrát jsem měl jasný cíl - Kosatec sibiřský.
Ještě než jsem se dal do jeho fotografování, nemohl jsem si nevšimnout hmyzem obsypaných Tužebníků obecných a také velmi hojné Pětiprstky žežulníku (viz.foto níže).
Pětiprstka žežulník
Kosatec sibiřský se u nás vyskytuje velmi vzácně a je to skutěčně velmi nápadná a krásná rostlina. Může být 50 ale i 120cm vysoká, přímá, s modrými nebo modrofialovými květy. U nás je zařazen do kategorie ohrožených druhů (C3), je také chráněn zákonem jako silně ohrožený.
Kosatec sibiřský
Kosatec sibiřský
Na slatinné louce u Velenky jsem byl pouze několikrát, ale už teď to tam mám moc rád. Každý měsíc to tam vypadá jinak, kvete tam vždy něco jiného a zajímavého. Určitě tam budu jezdit pravidelně, do konce léta mě tam jistě čeká hodně fotopráce.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 michal michal | E-mail | 9. června 2010 v 11:12 | Reagovat

tak kosatec sibiřský je zatím favorit!!!
jinak sqělé fotky - těším se na další :-)=

2 Honza Honza | 13. června 2010 v 22:26 | Reagovat

fakt pekny :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama