Divizna jižní rakouská

9. července 2010 v 13:21
Divizna jižní rakouská - květ

Prodloužený víkend jsem s přáteli strávil na Znojemsku. Nejdříve jsem úspěšně absolvoval cyklistický závod Znovín cup a potom už byl čas na přírodu a víno. Obojího si v okolí Šatova, Hnanic a Havraníků užijete dosyta. Zdejší vína jsou opravdu vyhlášená a příroda velmi pestrá a bohatá na spoustu vzácných živočišných a rostlinných druhů.

Šobes
V tuto roční dobu jsem byl zvědavý na Diviznu jižní rakouskou (Verbascum chaixii subsp.Austriacum) z čeledi krtičníkovité (Scrophulariaceae). Kdysi dávno jsem ji objevil spolu s nádhernou vyhlídkou na světoznámou vinici Šobes. A tak mě zajímalo jestli tam stále ještě je. Byla. Nádherná. Dal jsem se do fotografování této rostliny u nás zařazené mezi vzácnější druhy (C4). Souvisle se vyskytuje na několika málo lokalitách. Roste na slunných travnatých místech, na půdách bohatých na živiny. Je 60-130cm vysoká, lodyha přímá, větvená s řapíkatými listy. Květy jsou žluté, s hustě chlupatými fialovými tyčinkami.
Divizna jižní rakouská
Rád se sem vracím, protože zdejší kraj je velmi malebný. Jsou tu vyhlášená vřesoviště, vinohrady, listnaté lesy, krásné údolí řeky Dyje. Můžete zde zahlédnout dudka chocholatého, žluvu hajní , konipase lučního, pěnici černohlavou, strnada lučního i viničného, ťuhýka šedého a v neposlední řadě užovku stromovou a kudlanku nábožnou. Z rostlinné říše potom kosatec dvoubarvý, podražec křovištní, třemdavu bílou a v pozdním létě fialové koberce vřesu obecného.
A jako výborný start (nebo cíl) výletů doporučuji již zmiňovanou vinici Šobes se skvělými víny z produkce vinařství Znovín.
Divizna jižní rakouská
Tímto článkem si dávám měsíční pauzu od psaní, neboť mi v sobotu dopoledne letí letadlo směr Borneo. Vzhůru tedy na orangutany, nosaté opice, horské orchideje, masožravé láčkovky a když budu mít štěstí tak si "přičichnu" i k Rafflesii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdeněk Zdeněk | Web | 9. července 2010 v 18:43 | Reagovat

Ty divizny jsou opravdu vydařené. Hezké fotky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama