Láčkovky z Bornea

2. srpna 2010 v 23:44
Nepenthes rajah
Na Borneu, přesněji v jeho severní části zvané Sabah, jsem strávil skoro tři týdny. Mimo jiné jsem viděl a na vlastní kůži zažil neskutečně krásnou a pestrou přírodu, velké množství vzácných živočichů a samozřejmě nepřeberně zástupců rostlinné říše. Těšil jsem se na orchideje, láčkovky a byl jsem zvědav zda objevíme rostlinu s největším květem na světe, Rafflesii. Absolutně nejvíc mě nadchly a ohromily láčkovky (Nepenthes).

horský prales v NP Mt.Kinabalu
Vlastně všechno zajímavé jsem viděl v národním parku Mount Kinabalu, při výstupu na stejnojmenou horu (4095m.n.m). Výstup byl poměrně náročný, ale všechny ty krásy horské džungle stály za to. Na začátku mého putování na vrchol byly orchideje. Zajímavé, ale...byly většinou velmi drobné a rostly na velmi temných místech. A já měl jen omezenou fotografickou výbavu, bez stativu. Výsledné fotografie byly tedy spíše dokumentačního rázu.
Nepenthes

S přibývající nadmořskou výškou se začaly objevovat láčkovky. Nic podobného jsem nikdy neviděl, v našich končinách jsem ani náhodou nemohl. Tohle je teprve jiný svět. U první láčkovky jsem stál, vlastně klečel asi 5 minut a nevěřícně zíral na tu krásu. Tolik různých druhů, barev, velikostí. Navíc některé velmi vzácné, vyskytující se pouze v tomto národním parku.
Nepenthes rajah
Domorodci jim přezdívají "monkey cup" - opičí poháry. Větší druhy totiž do své láčky dokáží pojmout až 1,5 litru tekutiny. Domorodci je kdysi dávno používali k uchovávání vody. Další zajímavostí je způsob lapání kořisti. Hmyz je nalákán vůní nebo barvou, sedne na okraj láčky a po kluzkém povrchu spadne do láčky. Uvnitř je kyselina, která oběť pomalu rozpustí. Víčka  zabraňují naředění této kyseliny dešťovou vodou. Větší druhy dokáží ulovit i ještěrky nebo drobné hlodavce. Jsou ale známy i případy přenocujících netopýrů zavěšených na víčku láčky.
Některé láčkovky jsou díky svému malému teritoriu výskytu velmi ohrožené a jsou zařazeny v příloze I CITES. Např. největší láčkovka světa Nepenthes rajah - viz snímky č.1 a 4. Ostatní díky velkému ničení přirozeného životního prostředí také pomalu, ale jistě mizí.
Nepenthes villosa
les láčkovek
A na závěr fotografie rostliny s největším květem. Rafflesia arnoldii. Její květ může mít v průměru 1m. Na rostlinu mě upozornili domorodci v jedné malé vesnici. Považovali ji skoro za svůj poklad. Měli ji v ohrádce za vesnicí, starali se o ní jako o užitečné domácí zvíře. Nenašel jsem jí sice sám, ale i tak to byl pozoruhodný zážitek.
Rafflesia arnoldii
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 honza honza | 5. srpna 2010 v 11:33 | Reagovat

pekny kyticky :-)

2 Zdeněk Zdeněk | Web | 17. srpna 2010 v 17:59 | Reagovat

Konečně pořádné kytky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama