Pálavský slunný víkend

25. srpna 2010 v 14:51
Pouzdřanská step
Minulý víkend byl zřejmě poslední opravdu letní a tak jsem se rozhodl strávit ho na Jižní Moravě, na Pálavě. V pátek ráno jsem se nechal vysadit v Pouzdřanech a vyrazil na Pouzdřanskou step. Samozřejmě to tam vypadalo úplně jinak než při mé květnové návštěvě. Všechno vyprahlé, skoro spálené od letního slunce.

Děvičky
Ve vzduchu voněla rozkvetlá dobromysl obecná, kvetly chrpy, lnice kručinkolisté, piply, slézovce a hodně zvonků a černýšů rolních. Našel jsem hodně odkvetlých záraz. A tak jsem zvolil spíše fotografování letní nálady než jednotlivých rostlinných druhů. Hrál jsem si se světlem, stíny a pokoušel se zachytit atmosféru pozdního léta.
pozdně letní nálada
odkvetlý plamének
Slunce bylo opravdu nemilosrdné a dvě hodiny na rozpálené stepi byly tak akorát. Vydal jsem se tedy do lesní části této rezervace, kde jsem našel několik odkvetlých lilií zlatohlavých. Pokračoval jsem dál směrem na západ až jsem došel na Žlutý kopec nad vesnicí Popice. Měl jsem namířeno do vinařství Gotberg.
vinařství Gotberg
Je to úplně nové vinařství, jež si nad vesnicí postavilo nádherné sídlo a jejich vína jsou teprve prvním rokem na trhu. Specializují se na bílá přívlastková vína. Několik jsem jich v klimatizované a opravdu velmi zajímavé budově zdegustoval a byla opravdu znamenitá. Návštěvu i ochutnávku vřele doporučuji.
Dunajovické kopce
Druhý den dopoledne jsem se vydal na Dunajovické kopce, NPP mezi obcemi Dolní Dunajovice a Novosedly. Již samotná cesta na Dunajovické kopce je velmi zajímavá. Procházíte mezi malými políčky a vinicemi, jež jsou zasazeny na různě velká a prudká úbočí a svahy. Hranice pozemků většinou tvoří křoviska a to vše vytváří velmi pestrou krajinu. Chvílemi můžete mít pocit, že jste se ocitli kdesi daleko na Balkáně.
terasovitý kopec
Samotné Dunajovické kopce jsou známé výskytem řady stepních druhů rostlin, z nichž řada patří k velmi vzácným. Nalezl jsem tři exempláře sasanky lesní, což mě dost překvapilo. Doba jejího květu spadá spíše do jarních, nebo brzkých letních měsíců.
sasanka lesní
sasanka lesní
Tuto unikátní oblast panonské části Moravy, jež trochu neprávem zůstává ve stínu Pálavských kopců, začnu rozhodně navštěvovat častěji. Myslím, že jaro zde bude velmi bohaté.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdeněk Souček Zdeněk Souček | E-mail | Web | 1. září 2010 v 20:12 | Reagovat

Lepšíš se. Ty dvě první fotky jsou výborné. Zejména ty smldníky s Děvičkami.

2 petrkunc petrkunc | 3. září 2010 v 13:43 | Reagovat

[1]: pochvala od fotografa potěší.

3 Venca Venca | Web | 15. září 2010 v 12:23 | Reagovat

Zdravím,
máte velmi poutavé fotografie a Dunajovické kopce rozhodně stojí za objevování, květen nebo červenec jsou naprosto ideální.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama