Hvozdík pyšný a Ocún jesenní

8. září 2010 v 22:58
hvozdík pyšný
Po dlouhých třech měsících, vyplněných poznáváním vzdálených krajů, jsem se opět vydal na Slatinnou louku u Velenky. Krásné slunné odpoledne s poněkud chladnějším vzduchem slibovalo zajímavé fotografické zážitky. Mým cílem byl Ocún jesenní a jako bonus jsem si odnesl několik fotek dokvétajícího Hvozdíka pyšného.

ocún jesenní
Samozřejmě louka vypadala úplně jinak než začátkem června. Všude po kolena vysoká tráva a tak hledání ocúnů bylo poměrně složité. Ale po čase jsem si zvykl a potom jsem měl pocit, že jsou všude. Obhlédl jsem několik fotogenických jedinců a dal se do fotografování. Ani to ovšem díky vysoké trávě nebylo moc jednoduché. Fotky s ocúny na posekané nebo spasené louce by rozhodně vypadaly lépe.
ocún jesenní
Ocún jesenní (Colchicum autumnale) z čeledi liliovité (Liliaceae) je středně vysoká vytrvalá rostlina, u nás poměrně hojně zastoupená. Opyluje se na podzim a příští jaro dozrávají tobolky. Ocún je prudce jedovatý.
ocún jesenní
ocún jesenní
Při prozkoumávání terénu jsem narazil na několik málo jedinců Hvozdíka pyšného (Dianthus superbus) z čeledi hvozdíkovité (Caryophyllaceae). Je to velmi drobná a přes své ozdobné květy i nenápadná rostlina. Je vytrvalá, 30-70cm vysoká. Květenství je bohaté, může být bílé i růžové. U nás je hodně vzácný a proto je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy (C1), chrání jej i zákon (§2).
hvozdík pyšný
hvozdík pyšný
Hvozdík pyšný jsem viděl poprvé a tak přesto, že jsem s ním ten den vůbec nepočítal, byl to nakonec mnohem větší zážitek než několik desítek ocúnů.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdeněk Zdeněk | Web | 9. září 2010 v 20:26 | Reagovat

Ta první fotka hvozdíku a poslední ocún jsou nejlepší.

2 michal michal | 23. září 2010 v 11:05 | Reagovat

tak mě napadá - co budeš v říjnu fotit pod Smrkem? Jinak klasicky - sqělé fotky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama