Puszta u Hortobágy

4. listopadu 2010 v 14:25
most v Hortobágy
Volný čtvrtek a příslib slunných dní bylo potřeba využít. A jelikož se mi stýskalo po Maďarsku, volba cílové destinace na prodloužený víkend byla jasná. A program taky. Nejprve trocha přírody v pusztě a potom regenerace těla i ducha v termálních lázních a ve vinných sklípcích v Egeru. V tomto článku se budu věnovat pusztě a životu v ní.

Do vesničky Hortobágy, což je centrum Hortobágyi Nemzeti Park, jsme dorazili ve čtvrtek odpoledne. Sehnali jsme ubytování v nedaleké osadě Máta a vydali se do terénu. Samozřejmě jsme nemohli minout nejdelší kamenný most v Maďarsku. 170m, 9pilířů. V zapadajícím Slunci byl most opravdu nádherný. Fotografuji ho při každé mé návštěvě a ještě mě to nepřestalo bavit. Opravdu rád se k němu vracím...
západ Slunce v Hortobágy
Druhý den v 6hodin jsme vyrazili na jeřáby. Ještě za úplné tmy a velké zimy jsme pochodovali pusztou na naše stanoviště. Z dálky se ozýval hlas jeřábů a začalo se pomalu rozednívat. Nad hlavou nám přeletělo několik stovek husí, ale jeřábi byli tentokráte pouze v dálce. Neopakoval se tedy rok 2008, kdy nám hejna jeřábů létala velmi nízko nad hlavami. Ale svého brzkého vstávání a mrznutí kvůli jedné věci nelituji. Tou bylo fantastické světlo při východu Slunce. Trvalo snad jen 10-15minut, ale stálo to za to. Všude kolem nás byly promrzlé krávy. Maďarské šedé plemeno. A právě na nich bylo to světlo úplně úžasné. Nechaly mě přijít velmi blízko a jejich fotografování jsem si velmi užil.
probouzející se skot
Po snídani jsme již za poměrně vyšších teplot vyrazili do puszty na volně se pasoucí stáda koní, bůvolů, ovcí a již zmíněného maďarského šedého skotu. Na všechno zde dohlížejí tzv. csikosi. Ti měli dříve za úkol chránit a hlídat stáda dobytka, dnes však plní spíše roli turistickou, fungují jako atrakce. To ovšem nesnižuje jejich jezdecké umění, ba naopak. Viděl jsem jejich kousky již několikrát a musím se přiznat, že mě vždy okouzlí. Více fotografií v galerii.
csikosi
csikosi
Návštěvu této oblasti skutečně vřele doporučuji. Puszta u Hortobágy nabízí nejenom obrovské množství přírodního ale i kulturního dědictví. Můžete zde vidět spoustu hlavně ptačích vzácných druhů ale i život na vesnici, který u nás už neexistuje. Když k tomu přidám vyhlášenou maďarskou kuchyni a blízkost vinařských oblastí Eger a Tokaj, tak je jasné, proč sem tak rád jezdím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama