Květen 2011

Prstnatec pleťový

30. května 2011 v 20:35
Konečně jsem si našel čas a příležitost navštívit jednu vyhlášenou lokalitu na Mělnicku. Tato přírodní rezervace se nachází uprostřed lesa v krásném prostředí zámeckého parku a na ploše něco málo přes 2ha můžeme najít celou řadu vzácných a zajímavých rostlin. Já jsem se tentokrát rozhodl, že si nafotím Prstnatec pleťový (Dactylorhiza incarnata) z čeledi vstavačovité (Orchidaceae).

Vstavač vojenský

23. května 2011 v 21:00
V sobotu brzy ráno jsem se vypravil na Mělnicko, abych si vyfotografoval a do svého fotoherbáře přidal další vzácný kousek, Vstavač vojenský (Orchis militaris) z čeledi vstavačovité (orchidaceae). Před šestou hodinou jsem byl na místě, ale tam na mě čekalo velmi nepříjemné počasí. Byla tam taková mlha, že by se dala krájet, jak by řekl klasik. Marně jsem hledal naučnou tabuli popisující tuto přírodní památku. Později jsem zjistil že stojím asi 2 metry od ní.

Šumavské orchideje

9. května 2011 v 15:04

Je čas orchidejí, jedno z nejhezčích období v roce. Žádný rok si nenechám ujít fotografování těchto skvostů naší přírody. V sobotu ráno jsem už před čtvrtou hodinou vylezl z postele a vyrazil směr Šumava. Silnice byly prázdné a tak jsem už v 6 hodin stál na louce uprostřed lesa a snažil se aklimatizovat na chladný horský vzduch a na teplotu -1°C. Tentokrát jsem přijel fotografovat Prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina) a Vstavač kukačka (Orchis morio), obojé z rodu vstavačovité (Orchidaceae).