Vstavač vojenský

23. května 2011 v 21:00
V sobotu brzy ráno jsem se vypravil na Mělnicko, abych si vyfotografoval a do svého fotoherbáře přidal další vzácný kousek, Vstavač vojenský (Orchis militaris) z čeledi vstavačovité (orchidaceae). Před šestou hodinou jsem byl na místě, ale tam na mě čekalo velmi nepříjemné počasí. Byla tam taková mlha, že by se dala krájet, jak by řekl klasik. Marně jsem hledal naučnou tabuli popisující tuto přírodní památku. Později jsem zjistil že stojím asi 2 metry od ní.

Slunce už bylo skoro hodinu po východu, ale všude byla tma a ticho. Velmi zvláštní okamžik. Skoro jako při zatmění slunce. Ale mlha naštěstí začalo brzo stoupat a tak se mi naskytl nádherný pohled na stráň plnou vstavačů. Jeden vedle druhého, různé barevné odstíny, od světle růžové až po fialovou. Navíc tráva byla plná rosy, což ještě víc vystihne ranní náladu na stráni.
Vstavač vojenský je vytrvalá, přímá rostlina, 20-50cm vysoká. Listy vejčité, přízemní. Květenství husté, válcovité. Pět okvětních lístků je skloněných a vytvářejí tak uzavřenou přilbu. Odtud zřejmě bylo odvozeno druhové jméno vojenský. Kvete od května do června. V Čechách je známo jen velmi málo nalezišť, na Moravě podstatně více. Proto je vstavač vojenský zařazen mezi silně ohrožené druhy naší flóry (C2) a je chráněn i zákonem (§2).
Opět jsem strávil okouzlující ráno se zástupcem vstavačovitých. Dlouho nezapomenu na hustou mlhu, na ležení v mokré trávě, na zpěv žluvy v korunách stromů. A vždy mám pocit, že u fotografování čas pěkně letí. Po třech hodinách fotografování s promočenými koleny a lokty vyrážím k domovu a začínám plánovat další fotovýpravu.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anička Anička | Web | 24. listopadu 2011 v 15:07 | Reagovat

Líbí se mi, jak jsou některé rostlinky rozmazané a některé mají tak ostré detaily.

2 Václav Burle Václav Burle | E-mail | Web | 13. ledna 2013 v 16:53 | Reagovat

Pěkné snímky. Zvu Vás za odměnu na kosatec bezlistý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama