Ze života hmyzu

14. července 2011 v 13:35
Volné odpoledne zalité sluncem se přece musí využít. A tak jsem opět skoro po roce zamířil na slatinou louku u Velenky. Bylo mi jasné, že tam asi nic zajímavého nebude, ale nechtělo se mi být doma. Sice jsem neměl promyšleno co budu fotografovat, ale to se vyřešilo poměrně rychle. Už při prvním vkročení na louku jsem totiž zvedl takřka celé mračno motýlů. Napadlo mě tedy fotografovat motýly a další zástupce hmyzí říše.

Předem bych měl zdůraznit, že jsem to nikdy nedělal a tak snad drobné vady budiž budou prominuty. Zároveň ale je nutno říci, že mě to od první chvíle začalo bavit. A není to nic jednoduchého, např. jako fotografování rostlin. Ty totiž nemůžou uletět, dají se fotografovat vleže, je čas zaostřit apod. A jediné co znám z motýlů je bělásek, babočka a otakárek. Ale proč si nerozšířit obzor?
Zjistil jsem, že na louce bylo 9 druhů motýlů. A každý druh měl jiné chování, jiný způsob letu. A také v oblíbených rostlinách se zásadně lišili. Perleťovci měli v oblibě bukvici lékařskou, ohniváček černočárný rád vysával oman vrbolistý, okáči zase chrpy luční. Nejrychlejším letcem je perleťovec stříbropásek, nejlépe pózuje babočka síťkovaná a nerad roztahuje křídla ohniváček černočárný.
Vedro na louce bylo opravdu úmorné, ale při tom všem pobíhání a zaostřování jsem ani neměl čas to vnímat. Jen žízeň dala tu a tam o sobě vědět. Časem jsem zjistil, že je tu i další zajímavý hmyz k fotografování. Dlouho jsem vydržel u pro mně neznámého druhu pavouka, kterou s chutí večeřel mouchu. A ještě u toho stihnul opravovat potrhanou síť. A zajímaví byli jistě i zlatohlávci na tužebnících...
Teď snad jenom prostudovat nějakou literaturu o fotografování hmyzu a vyrazit na louku znovu. Zajímavých poletujících obyvatel je tam víc než dost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdeněk Zdeněk | E-mail | Web | 14. července 2011 v 21:57 | Reagovat

To koukám! Nakonec z Tebe bude fotograf hmyzu. Je to přeci jen větší adrenalin, než kytky.

2 Jörg Jörg | E-mail | Web | 25. června 2012 v 14:16 | Reagovat

Heej tak to je libovýý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama