Hořeček český

7. září 2012 v 14:13
413 dní. Je to málo nebo moc? V tomto případě je to tedy sakra hodně. Věřte nebo ne, ale přesně tolik dní uplynulo od mého posledního fotografování v přírodě. Proto jsem bez váhání nadšeně kývl na nabídku fotografování vzácné rostliny, jedné z posledních, které se ještě letos dají vyfotografovat. Vyrazili jsme tedy odpoledne k Táboru, kde touto dobou začíná kvést Hořeček český (Gentianella bohemica) z čeledi hořcovité (Gentianaceae).


Hořeček český je endemit České republiky. Ostatní naleziště v Bavorsku, Rakousku či Polsku jsou velkou vzácností. A i u nás je jen velmi málo lokalit. Dříve byl v našich zemích poměrně hojný, ale díky změně obhospodařování krajiny, hlavně díky úbytku spásání luk a pastvin hospodářskými zvířaty došlo k jeho citelnému ústupu.
Lokalita, kterou jsem navštívil, se mi velmi líbila. V současnosti PP bývala kdysi úvozovou cestou. Dnes je o ni vzorně staráno a dokonce se začíná pomalu rozšiřovat. Zřejmě i z těchto důvodů se zde nachází jedno z největších nalezišť hořečku u nás.
I světlo na fotografování bylo nakonec fantastické. Zpočátku jsme měli lehce pod mrakem, ale po 18.hodině vylezlo slunce a bylo z toho parádní večerní fotografování. Přes dvě hodiny jsem se povaloval v trávě a dlouhá fototgrafická pauza byla znát. Bolela mě záda, za krkem i lokty....tělo si prostě odvyklo. Ale stálo to za to. Při odjezdu mi přišlo líto, že floristická sezóna pomalu, ale jistě končí....
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zdeněk Zdeněk | Web | 9. září 2012 v 21:43 | Reagovat

Povaloval ses tam pěkně, to jo, ale ty fotky jsou pěkné. Hlavně ta poslední se mi líbí. Musíš jezdit častěji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama